GRA MIEJSKA DLA UCZCZENIA ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Wojskowe Stowarzyszenie Sportowe „Grot” organizatorami Gry Miejskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach zaborów to radosne Święto i stąd zrodził się pomysł Gry Miejskiej splatającej elementy sportowo-wojskowe z wiedzą historyczną. Gra odbyła się w Lesznie w ramach obchodów Święta Niepodległości.

Od dłuższego czasu myśleliśmy o tym, aby uczcić dzień 11. Listopada nieco inaczej niż zwykle i wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować dla młodzieży Grę Miejską.  W tym roku udało się zrealizować to zamierzenie. Pomogło nam w tym  dofinansowanie przeznaczone na  realizację  tego zadania otrzymane z Ministerstwa Obrony Narodowej – powiedział  radny Rady Miejskiej Miasta Leszna, a zarazem  prezes Wojskowego Stowarzyszenia Sportowego” GROT”, mjr rez.  Jarosław ZIELONKA.

Grę zapoczątkował  udział wszystkich uczestników w uroczystości pod leszczyńskim Pomnikiem 200-lecia Konstytucji 3. Maja i Odzyskania Niepodległości, a po jej zakończeniu rozpoczęła się rywalizacja.

W zabawie uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz harcerze z Hufca ZHP Leszno. W skład każdej drużyny wchodziło po 10 osób.  Zespoły wykonywały różnorakie zadanie w  wyznaczonych miejscach: na leszczyńskim rynku, w I Liceum Ogólnokształcącym, na strzelnicy miejskiej, w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i Komendzie Miejskiej Policji oraz na cmentarzu komunalnym.

Przygotowano różne konkurencje, w których poszczególne drużyny miały okazję sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z broni pneumatycznej, udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, rozwijaniu liny pożarniczej, rozkładaniu i składaniu broni. Punktowana także była jazda slalomem na rowerze.

Wiedzę historyczną dotyczącą Leszna i leszczyńskich miejsc pamięci sprawdził test oraz praktyczne wyszukiwanie wskazanych kwater i mogił na cmentarzu.

Koordynatorzy zadań w poszczególnych punktach  jednogłośnie stwierdzili, że młodzież radziła sobie bardzo dobrze. W strzelaniu wielu uczestników zdobyło ponad 80 punktów na 100 możliwych, a niektórzy przekroczyli nawet 90.

Podsumowanie Gry miało miejsce w leszczyńskich  koszarach 4. Pułku Przeciwlotniczego, gdzie na uczestników czekała grochówka i drobne upominki.

W kategorii szkół gimnazjalnych najwięcej punktów zdobyła drużyna z  Gimnazjum nr 5 z Leszna.  Drugie i trzecie miejsce w tej kategorii  zdobyły także  drużyny ze szkół leszczyńskich, odpowiednio;  Gimnazjum nr 9  i  Gimnazjum nr 2.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych mistrzami okazali się reprezentanci I Liceum Ogólnokształcącego. Stopień niżej stanęli na podium uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z  Niętążkowa, a brązowy medal  przypadł drugiej ekipie Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych z Leszna.

Należy dodać, że organizację Gry Miejskiej z okazji Święta Niepodległości wsparły: Komenda Miejska Policji i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie, Liga Obrony Kraju, Leszczyńskie Stowarzyszenie Spadochroniarzy Fenix, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół i Polowa Drużyna Sokoła, leszczyński oddział PCK, Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz szkoły.

Gra okazała się wielkim  sukcesem organizatorów. W szranki stanęło aż 15 zespołów młodzieżowych. Uczestnicy zgodnie chwalili sam nie tylko  pomysł na zabawę, ale także jego poszczególne elementy i ich realizację, twierdząc bez cienia wątpliwości, że  gra powinna być kontynuowana w kolejnych latach … a więc do zobaczenia za rok …